Zagadka – Gdy miał się tylko zmienić dzień, a tu się zmienił rok?

Ta informacja od zawsze budziła zainteresowanie miłośników matematyki, genetyki, spawania i gotowania, więc spieszę z informacją, że w ukryciu przed nami żyły sobie liczby hiper-pierwsze. Dziś odkryję ich największą tajemnicę, bo właśnie zlokalizowaliśmy kolejną z nich!

Przypomnijmy, że liczba pierwsza to taka liczba naturalna, która ma dokładnie 2 dodatnie dzielniki naturalne: jedynkę i samą siebie (2, 3, 5, …).

Czasem się zdarza, że dla liczby pierwszej p również liczby (p+1)/2 oraz (p+2)/3 są liczbami pierwszymi. Zdarza się to na przykład dla p=13, bo (13+1)/2=7 oraz (13+2)/3=5 również są liczbami pierwszymi.

Idąc tym tropem, mnożąc 2 ostatnie mianowniki: 2*3=6, a potem 3*6=18, powstaje pytanie, czy kiedykolwiek wszystkie 5 liczb

p,                (p+1)/2,               (p+2)/3,               (p+5)/6,               (p+17)/18

mogą być naraz liczbami pierwszymi?

Tutaj jesteśmy już u sedna naszej tajemnicy ? tak się czasem zdarza! I właśnie te liczby nazywamy hiper-pierwszymi. Dość szybko można znaleźć pierwszą z nich ? jest nią 37, bo:

(37+1)/2=19, (37+2)/3=13, (37+5)/6=7, (37+17)/18=3.

Na drugą liczbę hiper-pierwszą trzeba było sporo poczekać. Jednak czas oczekiwania upłynął, a jest ona tuż za rogiem, dosłownie z kalendarzem w ręku!

Jeśli tę drugą liczbę hiper-pierwszą oznaczymy przez P, to z tego miejsca chciałem Ci od razu życzyć mój czytelniku, abyś nie był tak skryty, tajemniczy i zamaskowany jak liczba P! Niech rok powiązany z liczbą P będzie dla ciebie pełen otwartości, szczerości, bycia sobą i szukania tego, co jest najważniejsze w życiu. Więc ile wynosi wartość P?

Trzeciej liczby hiper-pierwszej (ile wynosi?) nie doczekasz ? więc może warto wykorzystać tę chwilę wolnego i zastanowić się nad kierunkiem, w którym zmierzasz. Lepiej tego nie odkładać i już dziś być prawdziwym.

🙂

Bless!
Sylwester Błaszczuk
Jak ci się spodobało, udostępnij link do tego wpisu znajomym!